Feedback

MHS Staff List as of 9/23/21

Name Department Email Address
Acord, Kurt Social Studies
Adams, Jim Industrial Tech
Adams, Susan Attendance Clerk
Alvidrez, Jose Tech Support
Anson, Alison Instructional Coach
Aring, Megan Special Ed
Aschbrenner, Pam Math
Baillie, Bob Security Liaison
Baldwin, Jennifer AEA – Speech Pathologist
Begey, Mark Instructional Coach
Bonebrake, Rochelle Special Ed Aide
Borde, Doreen Secretary, Principal
Bobay, Michael Science
Bunn, Korey Tech Support
Burford, Teale Vocal Music
Cale, Diana Special Ed
Cantrell, Pamela Language Arts
Carter, Lisa Food Service Manager
Chalupa, Katie Family & Consumer Science
Chatfield, Ginger Asst. Principal Clerical
Clark, Heather Science
Cleveland, Megan World Lang – Spanish
Colon, Elisa Building Para ESL
Cromer, Stephanie Language Arts
Dabeet, Abeer Special Ed Aide
Daggs, Angela Special Ed
Danner, Kathy Family/Consumer Science
Day, Josh AG
Degner, Kathy At-Risk Social Studies
Denger, Jennifer Math
Dicken, Lisa Science
Dillon, Melissa Nurse
Draper, Wynna Building Aide
Durham, Miranda iJAG Coordinator 9-10
Duytschaever, Heather Court Liaison
Edkin, Ann Physical Education
Eichelberger, Emily Special Ed Aide
Foxen, Chris Social Studies
Frantz, Diane Special Ed Aide
Gaeta, Allyssa Special Ed Aide
Garcia, Leonor Building Aide
Gehret, Scot ALC
Gerdts, Randy Telephone Tech
Gibson, Kristi Special Ed Aide
Gomez, Marina World Language – Spanish
Goedken, Mary Language Arts
Guerra, Randy Language Arts
Halpain, Alvin Media Aide
Hawkins, DJ Physical Education
Hawkins, Karey Counselor – Career Planning
Hayes, Jame Art
Hegenbart, Emily Science
Heid, Jeffery Band
Heimerdinger, Kenedy Social Studies
Hillman, Denise World Language – ESL
Hines, Bill Special Ed
Hines, Mitch Math
Hogenson, Terry Principal
Holler, Marcus Special Ed – Work Experience
Holliday, Teresa Cafeteria
Huebener, Jacob Math
Huot, Rebecca Language
Iosbaker, Alex Social Studies
James, Isaac Custodial
Jaskae, Marissa
Science
Johns, Ben Behavior Interventionist
Johnson, Justin Science
Keitel, Connie Media Aide
Kelsey, Shannon Special Ed
Keltner, Jen Librarian
Kennedy, Kyle Social Studies
Kitzmann, Ryan Industrial Tech
Knapper, Ron Gifted & Talented
Koch, Laura Special Ed
Konczyk, Amy Lang Arts
Krause, Marika Building Aide
Kraft, Dana Science
Kress, Elyse MCC Career Counselor
Kulland, Troy Counselor – Class of 2024
Kuo, Heidi World Lang –  Chinese
Lambert, Stacy Special Ed Aide
Lara, Deb AEA
Larson, Lynette Language Art
Lee, Wade Building Aide
Leopard, Austin PE
Lick, Autumn Special Ed Aide
Lilienthal, Amy Math
Lightner, Bryce Industrial Tech
Long, Bob Special Ed
Long, Robin Physical Education
Lopez Duprey, Neftali  Math
Lovell, Joe Special Ed Aide
Marquez, Belen Building Aide – ESL
Martinez, Cruz Building Aide
Mathes, Doug Maintenance
Mauck, Rene Drama Advisor
Mauck, Scott Counselor – Class of 2022
McConnell, Jon Special Ed Aide
McDonald, Gabe Math
McKillip, Carol Special Ed Aide – Work Exp.
McLaughlin, Tammera Special Ed Aide
Medina-Geist, Gabriela
Special Ed Aide
Meeker, Kris Student Services Clerk
Meren Fuchtman, Katy 
World Lang – French
Meyer, Matt Language Arts
Meineke, Allie Student Services Clerk
Moeller, David World Language
Mohr, Morgan Asst. Principal
Moulton, Randi
At-Risk Lang Arts
Mueller, Cindy Food Service
Mutu, Jennifer Building Aide
Netzer, Charles World Language – German
Norris, Lori Special Ed Aide
Orr, Staci Asst. Principal
Pace, Al Success Center
Paul, Sam AG
Shoultz, Angela School Resource Officer
Pautz, Angela Science
Petersen, Kindra Language Arts
Peterson, Brigette Special Ed Aide
Pippert, Grant Social Studies
Plummer, Lee Fine Arts / Band
Rauenbuehler, Alex Language Arts
Reeves, Katie Special Ed Aide
Roberson, Mary Lou Attendance
Robison, Kelly Special Ed
Rodriguez, Xochitl ESL Para
Rusch, Mark Language Arts
Russell, Kara Counselor – Class of 2025
Ryan, Jonathan Vocal Music
Samuelson, April Special Ed Aide
Saucedo, Abigail Special Ed Aide
Schippers, Kathleen World Language – Spanish
Scholze, Tim Social Studies
Simons, Cindy Food Service
Slattery, Ryan Fine Arts / Art
Sloan, Trish Special Ed Aide
Smith, Michelle Building Aide – ESL
Stauffer, Katie Special Ed Para
Stoltzfus, Jason At-Risk Social Studies
Stoltzfus, Mindy Secretary – Activities/Athletics
Turelli, Luke At-Risk Science
Thoma, Jon Fine Arts / Orchestra
Thoma, Misha Language Arts
Thomas, Erin Special Ed
Thompson, Melissa AEA – Hearing Impaired Interpreter
Titus, Alisha Special Ed Aide
Toliver, Teri Special Ed
Tolle, Tristan District Instructional Coach Tech
Tometich, Dave Ag
Truitt, Mike Special Ed
Ulses, Tom Activities/Athletic Director
Vitali, Joe Math
Walsh, Sarah Science
Watson, Kathy Secretary – Registrar
Wells, Mindy Special Ed
Welsch, Brandon Counselor – School to Work
Werner, Kayla AEA
Wiley, Adam Social Studies
Winegard, Pat Building Para
Wolfe, Dani Counselor – Class of 2023
Yoose, Cindy Math / Physics
Young, Jasmine AEA – Psychologist
Zabransky, Derek Math
Zaruba, Brayden Industrial Tech
Print Friendly, PDF & Email
Stay informed Click here to sign up for email updates from MCSD, or subscribe to our RSS feed.
If you are having trouble accessing any portion of this website or its content please contact this number for assistance - 563-263-7223.